19 juli 2026

Skûtsje Ebenhaëzer Shop: De Beste Aandenkens aan Skûtsjesilen

Neem een stukje Fries erfgoed mee naar huis na het skûtsjesilen.

SytseDoor Sytse
Witte mok met Friestalige zeiltekst op het dek van een houten zeilboot met kalm water op de achtergrond.

De zomer is op zijn mooist als er skûtsjes op het water liggen. Voor wie de eerste wedstrijd van het SKS-seizoen heeft gezien — of straks de Iepen Fryske Kampioenskippen Skûtsjesilen (IFKS) meemaakt — rijst vroeg of laat de vraag: wat neem ik mee naar huis? Hier zijn drie suggesties, direct uit de webshop van Skûtsje Ebenhaëzer.

Waarom een aandenken aan skûtsjesilen iets anders is dan een gewone souvenir

Een skûtsje is geen recreatievaartuig en geen museumstuk. Het is een werkschip uit de negentiende en vroeg-twintigste eeuw dat vroeger vracht vervoerde over de Friese meren en vaarten — en dat nu, volledig gerestaureerd, nog altijd wedstrijden zeilt. Ons skûtsje, de Ebenhaëzer, werd in 1907 gebouwd bij scheepswerf Barkmeijer in Dokkum. Na meer dan honderd jaar zoekraken werd het schip in 2017 teruggevonden voor Dokkum en sindsdien vaart het mee in de IFKS onder Dokkumer vlag.

Merchandise van een wedstrijdskûtsje is daardoor iets concreets: het gaat over een bestaand schip, een echte bemanning van vrijwilligers en een sport die in Fryslân dieper geworteld is dan welke marketingcampagne ook kan verklaren. Wie iets uit de Ebenhaëzer-shop koopt, neemt een stukje van dat verhaal mee.

Drie cadeau-tips voor de liefhebber van zeilen of Friesland

Het shirt met de Friese spreuk — voor wie begrijpt hoe wind werkt

Het shirt 'Foar de wyn is elts in hurdsiler' (€ 25,95) draagt een van de bekendste Friese zegswijzen. De vertaling is iets vrijer dan hij lijkt: voor de wind is iedereen een harde zeiler. Met andere woorden: als de omstandigheden meevallen, lijkt iedereen goed. Pas als de wind tegenzit, zie je wie er werkelijk kan zeilen.

Op een skûtsje klinkt die spreuk extra scherp. Aan de wind zeilen — met de wind van opzij of van voren — vraagt om een andere aanpak dan voor de wind meegaan. Dat verschil is precies waar wedstrijden gewonnen en verloren worden. Wie dat weet, draagt dit shirt met kennis van zaken. Wie het nog niet weet, heeft meteen een gespreksonderwerp.

Het shirt is unisex en daarmee een brede keuze — voor uzelf of als cadeau voor iemand die Fryslân een warm hart toedraagt.

De hoodie Skutsje Dokkum — voor de lange avonden na de wedstrijd

De 'Skutsje Dokkum - Unisex Hoodie' (€ 49,00) is tijdlozer van opzet. De naam van de stad en het silhouet van een skûtsje — meer is er niet nodig. Dokkum is geen willekeurige thuishaven: de stad geldt als bakermat van het georganiseerde skûtsjesilen, en de Ebenhaëzer is het enige wedstrijdskûtsje dat de stad vertegenwoordigt in de IFKS.

Een hoodie overleeft het zomerseizoen. Na de wedstrijddagen op het water, na de IFKS in augustus, blijft hij bruikbaar. Dat maakt hem geschikter als aandenken dan iets dat alleen in de zomer past.

Een canvasprint van de Ebenhaëzer — voor aan de muur

De webshop biedt meerdere canvasprints van de Ebenhaëzer in actie: de bruine zeilen in de wind, het schip voor de binnenstad van Dokkum, of skûtsjes achter elkaar voor de wind. De prints zijn beschikbaar in meerdere formaten en worden ophangklaar geleverd.

Wat een foto van een skûtsje onderscheidt van generieke zeilbeelden, is de herkenbaarheid voor wie er zelf bij is geweest. De getaande zeilen, de lage romp, de slagzij in een bocht — het is een ander type schip dan een jacht of een zeilboot. Wie de Slach om Heeg heeft gezien of straks bij een IFKS-wedstrijd staat, herkent dat direct terug in het beeld.

Voor meer over wat een skûtsje eigenlijk is en waarom het er zo anders uitziet, lees ook Skûtsje: het Friese platbodemschip dat nooit verdween.

Waar te bestellen

Alle producten zijn verkrijgbaar via de webshop op skutsjeebenhaezer.nl/shop. Elke aankoop draagt direct bij aan het in de vaart houden van de Ebenhaëzer — want achter dit skûtsje staat geen bedrijf, maar een ploeg vrijwilligers die elk seizoen opnieuw klaarstaat.

Het seizoen is nu

Het SKS-kampioenschap is inmiddels van start gegaan, de IFKS volgt op zaterdag 9 augustus 2025. De Friese meren liggen er bij — en voor wie nu in Fryslân is of binnenkort gaat kijken: het mooiste aandenken is er een dat uitleg geeft aan wie er thuis naar vraagt. Dat doet een shirt met een Friese spreuk, een hoodie met een stadsnaam of een print van een schip dat er al meer dan een eeuw op vaart.

Steun het skûtsje!

Word sponsor, lid van de Club van 100 of donateur en help ons Dokkum op de kaart te zetten in het skûtsjesilen.

Steun ons

Onze shop

Draag ons een warm hart toe met een shirt, cap of ander item uit de shop. Elke aankoop steunt het skûtsje.

Naar de shop