10 juli 2026
SKS vs IFKS: Waar vaart Skûtsje Ebenhaëzer en waarom?
Twee kampioenschappen, één oud Fries schip — de keuze die alles bepaalt.

Twee kampioenschappen, één sport, één Fries schip van 119 jaar oud. De Iepen Fryske Kampioenskippen Skûtsjesilen (IFKS) en de Sintrale Kommisje Skûtsjesilen (SKS) lopen allebei in de zomer over de Friese meren — maar ze zijn fundamenteel anders opgezet. Skûtsje Ebenhaëzer vaart in de IFKS, in de B-klasse. Waarom de IFKS, en niet de SKS? En wat maakt die keuze uit voor hoe we zeilen en met wie we strijden?
Wat is een skûtsje — en waarom varen ze in wedstrijdverband?
Een skûtsje is een platbodem vrachtschip, gebouwd voor de Friese binnenwateren. Tussen ruwweg 1880 en 1930 voeren ze vol turf, zand en aardappelen over de meren en kanalen van Fryslân. Toen gemotoriseerde schepen het vrachtvervoer overnamen, verloren de skûtsjes hun economische functie. Maar het schip bleef. En met het schip bleef de kennis: hoe je een zwaar, plat schip zo dicht mogelijk bij de wind krijgt, hoe je een startlijn pakt, hoe je een boei rondt zonder vaart te verliezen.
Het idee om die kennis in wedstrijdverband te gieten ontstond in Dokkum. Op 1 november 1941 richtten Dokkumers zeilclub De Watergeus op. Uit die club groeide na de oorlog, in 1945, de Sintrale Kommisje Skûtsjesilen (SKS). Dokkum is dus niet zomaar een deelnemende stad — Dokkum is de bakermat van het georganiseerde skûtsjesilen, zoals de SKS zelf erkent op skutsjesilen.nl.
Hoe werkt de SKS?
De SKS is een gesloten competitie. Veertien skûtsjes strijden elk jaar om het kampioenschap, op elf wedstrijden verspreid over tien locaties in Fryslân. In 2026 loopt de SKS van 18 juli tot en met 31 juli, met de start in Grou op 18 juli. Er zijn geen klassen, geen promotie en geen degradatie. De veertien deelnemers zijn dezelfde van jaar tot jaar — een nieuw schip komt er niet zomaar bij. Punten worden opgeteld over alle wedstrijden; het schip met de minste punten wint het kampioenschap.
De SKS trekt grote publieke belangstelling. De wedstrijddagen in plaatsen als Sneek en Lemmer zijn volksfeesten, met tienduizenden toeschouwers langs de oevers. De schepen varen voor hun stad of dorp en dragen die naam op het zeil.
Hoe werkt de IFKS?
De Iepen Fryske Kampioenskippen Skûtsjesilen (IFKS) is opgericht op 19 december 1981, in café De Hinde te Hindeloopen — door Chris (Kicky) van den Berg, Gerrit Roosjen en Yde Schakel, aldus de IFKS-website (ifks.frl). Het woord iepen zegt het al: open. Wie een goedgekeurd skûtsje heeft en voldoet aan de reglementen, kan meedoen. Dat maakt de IFKS structureel anders dan de SKS.
De IFKS kent vier klassen:
A-klasse — de hoogste klasse, de scherpste concurrentie.
B-klasse — de tweede klasse, met promotie naar de A en degradatie naar de C.
C-klasse — de derde klasse, met promotie naar de B.
a-klein — een aparte klasse voor skûtsjes tot maximaal 17,10 meter, doorgaans in meer originele staat. De indeling in deze klasse is gebaseerd op afmeting; bij de A, B en C is dat niet het geval — daar telt alleen de eindklassering van het vorige seizoen.
Elk jaar promoveren de top drie van de B-klasse naar de A, en degraderen de laatste drie van de A naar de B. Datzelfde mechanisme werkt tussen B en C. Dat systeem — ingevoerd bij de oprichting — houdt de competitie scherp. Wie goed zeilt, klimt. Wie het moeilijk heeft, zakt. Er is geen beschermd lidmaatschap.
De IFKS-week 2026 loopt van zaterdag 1 augustus tot en met zaterdag 8 augustus. De wedstrijden worden gevaren bij Hindeloopen (1 augustus), Stavoren (2 augustus), Heech (3 augustus), Sleat (4 augustus), met een rustdag of inhaalwedstrijd bij Echtenerbrug, en de slotdagen in Lemmer op 7 en 8 augustus. De B-klasse start elke wedstrijddag om 11:00 uur.
Wat zijn de belangrijkste verschillen?
Het kernverschil zit in toegankelijkheid en structuur. De SKS is een gesloten gezelschap van veertien schepen met een vaste bezetting en enorme publieke uitstraling. De IFKS is een open kampioenschap met een gelaagd klassensysteem, meer deelnemers en een competitieopzet waarbij elk seizoen de rangorde opnieuw bepaald wordt.
Voor een schip als de Ebenhaëzer — in 2017 teruggevonden, gerestaureerd en nieuw in de wedstrijdwereld — is de IFKS de logische route. De IFKS biedt instapruimte, ontwikkelruimte en een eerlijk systeem: je moet je plek verdienen. De SKS kent die route niet.
De Ebenhaëzer in dit verhaal
Skûtsje Ebenhaëzer is gebouwd in 1907 bij scheepswerf Barkmeijer in Dokkum-Aalzum, in opdracht van Sybren van der Werf uit Burgum. Het schip voer 110 jaar als vrachtschip, woonschip en later wedstrijdskûtsje onder andere namen — tot Simon van der Meulen en Frits Jansen van Stichting Foar de Neiteam in 2017 de identiteit vaststelden. Van de 870 geregistreerde skûtsjes was geen enkel ander schip te vinden met dezelfde combinatie van afmetingen, inclusief twee verlengingen. Het was de Eben Haëzer — het schip dat de familie Van der Werf decennialang voor gezonken had gehouden.
Sinds 2017 zeilen we onder de vlag van Dokkum mee in de IFKS. Dit seizoen staan we aan de start in de B-klasse. Dat is geen toevallige positie: we hebben die plek verdiend via het klassensysteem, op dezelfde manier als elk ander schip in de vloot. De IFKS-week begint op 1 augustus in Hindeloopen — dezelfde stad waar de competitie in 1981 werd opgericht.
Dat Dokkum aan de wieg stond van de SKS, en dat ons schip in Dokkum gebouwd is — het zijn geen decorstukken. Het zijn feiten die de verbinding tussen dit schip en dit deel van Fryslân concreet maken.
Wat staat er dit jaar op het spel?
In de B-klasse geldt: de top drie aan het einde van de week promoveert naar de A-klasse voor 2027. De laatste drie dalen af naar de C. Elke wedstrijd telt mee in de eindklassering. Er zijn geen herkansingen en geen bonuspunten. De ranglijst na 8 augustus in Lemmer is definitief.
Voor ons betekent dat zeven wedstrijddagen waarop elke start, elke boeiafstand en elke windwissel telt. De B-klasse is geen tussenstop — het is een volwaardige competitie met schepen die net zo scherp varen als wij.
Waarom dit onderscheid ertoe doet
Wie de IFKS en de SKS door elkaar haalt, begrijpt de sport maar half. De SKS is het wellicht het publieke gezicht van het skûtsjesilen, met een vaste cast en een groot podium. Maar de IFKS is het systeem waarin de meeste schippers hun sporen verdienen, met open toegang en een klassering die elk jaar opnieuw bevochten wordt. Zo'n 64 schepen strijden op het scherpst van de snede.
De Ebenhaëzer vaart IFKS, B-klasse, 2026. Op 1 augustus weten we hoe het seizoen begint. Op 8 augustus weten we waar we staan.
Wil je meer lezen over skûtsjesilen en de kampioenschappen? Bezoek dan de officiële websites van de IFKS en de SKS. Voor meer achtergrond over de geschiedenis van het skûtsjesilen kun je terecht op de website van het Fries Museum. De officiële Friesland toerismepagina geeft een handig overzicht van de wedstrijdkalender en locaties. Of kijk op deze site voor de diverse schepen: https://skutsjehistorie.frl/
